Ben Wykes wins the Apex windows

Ben Wykes took the honours on sunday with a Massive 41 Pts and was duly crowned the APEX WINDOWS champion

  1. Ben Wykes 41pts
  2. Ben Wilson & Paul Remorini – 39Pts
  3. Graham Thompson – 38pts
  4. Ian Fisher 37pts

There were 38 entries. So well done everyone for getting out

Due to the competition not effecting handicaps with the Covid Golf Rules the full result is not on HOW DID I DO , so we can only publish the top 5 places.

MEMBERS MAY + JUNE COMPETITIONS

Now the Course has reopened the following competitions will be taking place…Strictly 2 balls unless you live in the same household.

MAY

Reminder to ensure Tee-times are booked

May – Aug  Weekly Comp  – GOODE CUP /ORTON JUG – Stableford
With effect from 18/5 two 9 hole rounds can be played per week over the first 3 weeks. This will bring the comp back in line with the fixture list by w/c 8/6.
Entry fee £5.00

 May – June Weekly Comp  – GT CUP – Stableford
This can be played every Tues from 19/5 up to 16/6 in order to catch up. Thereafter as per fixture list.You may play the GT cup alongside the Goode if you have entered both comps. Please note handicaps may differ depending on results in the Goode.
Entry fee £4.00 then £0.50 per round

23rd / 24th May  – APEX WINDOWS – Stableford 
This will now be played over the w/e of 23rd/24th May. Tee-times must be booked as early as possible to allow course management to cater for other people.

Weds 27th May or Sat / Sun 30th / 31st May  – LADIES SPRING MEDAL – Stroke Play
To be played on either
Conditions as above

30th / 31st May  –   BABLAKE WINES TROPHY – Stroke play
To be played either Sat 30th May or Sun 31st May
Conditions as above

 GILKS SHIELD /SUE PRIOR CUP / REYNOLDS JOUST
Entry for the above competitions will close at 2.00pm on Sunday 31/5.

As soon as i have a full list of entrants i will make the draw and inform everyone accordingly. Please note that due to the reduced time span for these comps the completion dates for each round may have to be shortened.

JUNE

6th / 7th June Medal.  As per the original fixture list with the exception that it can be played either sat or sun

Sat 13th / Sun 14th June The following 3 comps to be played
Entry conditions as above – All are Stroke play

Hitachi Facit – Comp for handicap 28 and above  – Stroke play

Neil Jenksinson – Lowest Net score – Stroke play – 0-27 handicap

B Hughes – Lowest Gross score – Stroke play – 0-27 handicap

Ladies Jubilee Trophies – Stroke play

Sat 20th / Sun 21st June   –  Ian Campbell /Donna’s Decanter – Bogey comp against the Course par

 

 

March 2020 Medal Results

March Medal

PETE MIHAILOVIC won with 5 pars beating JASON KEENE by 1 point.

Div 1

1 PETE MIHAILOVIC 37 pts
2 JASON KEENE 36 pts
3 MICK PREEDY 35 pts
4 SIMON CHEESMORE 35 pts
5 BEN WYKES 34 pts
6 BEN WILLSON 33 pts
7 IAIN FISHER 30 pts
8 PAUL REMORINI 28 pts
9 STUART WRIGHT 26 pts
10 BILL BONES 26 pts
11 ALAN ABBOTT 24 pts
12 PETE BURNS 21 pts
13 ADAM WILLSON 15 pts
14 ROBERT BASSETT 12 pts
15 SARA BRITAIN 10 pts
16 VAL GILKS 5 pts

 

 

February 2020 Medal Results

Gents

Div 1

1 NIC K GILKS 37 pts
2 PAUL REMORINI 37 pts
3 SURESH PATEL 31 pts
4 IAIN FISHER 27 pts

Div 2

1 Dan CAMPBELL 35 pts
2 BEN WYKES 34 pts
3 SIMON CHEESMORE 34 pts
4 PETE MIHAILOVIC 34 pts
5 ALAN ABBOTT 33 pts
6 BILL BONES 33 pts
7 DAVID COOK 30 pts


Div 3

1 STUART WRIGHT 41 pts
2 BEN WILLSON 31 pts
3 JAGU PATEL 30 pts
4 ROBERT BASSETT 16 pts
5 PETE BURNS 14 pts

January 2020 Medal Results

Ladies

1 DONNA HUGHES 29 pts
2 SARA BRITAIN 26 pts
3 DEBBIE KENDALL 26 pts
4 SUE MERRICK 16 pts
5 VAL GILKS 15 pts

Gents

Div 1

1  GARRY BICKLEY 37 pts
2 NIC K GILKS 33 pts
3 SURESH PATEL 30 pts
4 JASON KEENE 29 pts
5 PAUL REMORINI 28 pts
6 IAIN FISHER 25 pts

Div 2

1 BEN WYKES 39 pts
2 BILL BONES 34 pts
3 SIMON CHEESMORE 33 pts
4 DEREK ABBOTT 32 pts
5 JAYANTI PATEL 27 pts
6 ALAN ABBOTT 23 pts
7 Dan CAMPBELL 22 pts

Div 3

1 PETE MIHAILOVIC 38 pts
2 ROBERT BASSETT 35 pts
3 STUART WRIGHT 35 pts
4 JAGU PATEL 33 pts
5 Luke Paxton 27 pts
6 COLIN CLARKE 22 pts